V.
Od noci té, kdy v kruhu přátel Ivan dlel,
zas mnohé prchly dny a noci burné,
a mnohý nečekaný trpký žití žel
do tváře vryl mu smutku stopy chmurné...
To, co byl miloval a pro co srdcem žil,
vyrval mu osud, osud nelítostný
a místo štěstí, místo míru, o němž snil,
mu v srdce vbodnul ledné, smrtné ostny.
Ó žel, že všechno trvá pouze čas,
že vše, po čem tak srdce lidské prahne,
vždy opustí a v bědných žalech nechá nás,
když po štěstí se ruka vztáhne!...
A Ivan ruku k štěstí – k srdci ženy vztáh,
ji miloval, v ní toužil najít těchy,
a jejím obrazem se těšil v luzných snách,
k ní všechny spěly jeho písně – vzdechy.
Však také v srdci jejím byl proň lásky vznět;
leč zvěděvši, z úst lidi utrhačných,
že v ryčný kruh se starých přátel vrátil zpět,
tu čelo vztáhla do záhybů mračných
a proseb nedbajíc a pravdivých slov všech
pohrdla ním a jeho láskou věrnou,
a vše, co byl si kouzlil v čarných lásky dnech,
uvrhla v propast smutku bezeměrnou...
I sřítili se snové jeho jedním dnem;
leč Ivan nebyl z řady oněch lidí,
jichž miliony denně rodí chladná zem,
již v srdci ženy celý vesmír vidí;
ne, nelkalť on, ni neskláněl se před ní v prach,
ba slzy jedné neuronil ani, –
bylť vědom si, že lásky pel a lásky nach
se nevyrovná kráse odříkání...
Ba ani tehdy, když jej došla zvěst,
že k oltáři ji cizí ruka vede,
ni tehdy nezatnul ku pomstě pěst,
ni krev mu nezbarvila tváře bledé. –
I žil pak dlouhou dobu sám a sám;...
leč po té opět vrh’ se v život dravý
a hýře hnal se dál a dál, nevěda kam –:
ssál rozkoš plnou měrou – do únavy...
Však život taký trval krátce jen.
Již dopil Ivan sklenný pohár žití –
jsa sláb a churav na lože byl uvržen;...
v přírodě podzim nastal: vadlo kvítí – – –