Chiftele
Written 2026-04-01
Am zis că mănânc doar una,
„doar una” — mare minciună 😄
Călduțe, rotunde, cuminți…
și-au zis: „Hai să fim mai mulți!”
Le-am pus pe masă, liniștită,
dar s-au evaporat imediat,
cred că cineva din casă
le-a „testat” foarte atent… repetat 😂
Au usturoi, dar nu prea tare,
să nu fug de ele-n zare,
și cartoful e prezent
să le facă moi… evident!
Le încălzesc „pentru cină”
și… pac! dispar ca o glumă fină,
o chiftea zice „bună seara”
și două au plecat deja! 🤭
Și eu stau și mă întreb:
„cine le-a mâncat pe toate?”
Răspunsul vine din suflet:
„tu… și mai puțin dintr-odată!” 😂