El spune că sunt o frumusețe de nedescris

Written 2025-12-13
Tată,
el spune că sunt o frumusețe de nedescris.
Dar știu, tata, că frumusețea nu e doar în cuvinte
și nici doar în ochii lui.
Frumusețea mea e în felul cum gândesc,
cum simt, cum aleg.
În felul cum râd și cum plâng,
cum iubesc și cum păstrez adevărul.
Nu e doar un compliment, tata,
e o responsabilitate.
Să fiu eu însămi,
să nu mă pierd în așteptări sau iluzii.
Și dacă el vede asta ca „nedescris”,
înseamnă că unele lucruri nu se pot pune în cuvinte.
Și asta e bine.
Pentru că eu știu cine sunt,
și asta e frumusețea mea adevărată.