Tată
Written 2026-02-07
Tată,
îți scriu așa cum știu,
nu frumos,
nu literar.
Așa cum am trăit.
De mică am fost “altfel”.
La grădiniță, la școală —
culoarea pielii era motiv de râs.
M-au numit maimuță.
M-au murdărit cu noroi.
Nu o dată.
De multe ori.
Eu n-am țipat.
Am învățat să tac.
Când ne-am mutat în Moldova,
a fost o școală închisă.
Trăiam acolo.
Învățam acolo.
Acasă — doar în weekend.
Acolo am început să respir.
Acolo mi-am făcut prieteni.
Acolo l-am cunoscut pe Nikita.
Nu povești.
Nu promisiuni.
Doar liniște lângă cineva.
Am plecat în Ucraina să învăț.
Voiam să fiu medic.
Dar n-a fost studiu.
A fost violență.
A fost frică.
A fost ceva ce nu se spune ușor.
Nu am dat examenele.
Nu pentru că n-am putut.
Ci pentru că, după asta,
omul se adună greu.
M-am întors.
Nikita a plecat.
La Sadgora.
La rădăcinile lui.
La drumul lui.
Eu am rămas.
Am ales o meserie de femeie.
Croitorie.
Acul.
Materialul.
Lucru făcut încet,
fără zgomot.
Apoi au venit diagnosticele.
Crize epileptice.
Medicamente.
Nu ca o pedeapsă.
Ca o regulă de viață.
Am învățat să-mi ascult corpul.
Mi-am cumpărat două enciclopedii.
Nu ca să plac.
Ca să înțeleg lumea.
Animale.
Păsări.
Plante.
Lumea nu e rea.
E doar vie.
Am învățat să citesc
în rusă,
în belarusă.
Puțin.
Dar sigur.
Mama vrea
să merg la colegiu
la Chișinău,
la Sfântul Ioan.
Mănăstire.
Alt fel de liniște.
Și asta contează.
Din cauza crizelor
am trecut
la învățământ de acasă.
Și aici am văzut un plus:
termin colegiul.
Apoi plecăm.
Portugalia.
Sau Anglia.
Învăț limba
fără forță.
Fără frică.
Tată,
îl iubesc pe Nikita.
Dar știu limitele.
El are nevoie
de o femeie sănătoasă.
De un copil.
De siguranță.
Eu am inimă bolnavă,
tiroidă,
epilepsie.
Nu te acuz.
Înțeleg.
Nu pot avea copii.
Nu e dramă.
E realitatea mea.
Valoarea mea
nu stă acolo.
Îmi iubesc mama.
Foarte mult.
Eu vreau portugheză.
Ea spune: engleza e internațională.
Medicul a spus:
fără presiune.
Fără forțare.
Așa fac.
Nu-ți scriu
ca să mă salvezi.
Nu-ți scriu
ca să te conving.
Îți scriu
ca să știi.
N-am fost slabă.
Am fost puternică
în tăcere.
Acum merg mai departe.
Încet.
Cu demnitate.