Tată,el mă gelozește de tot
Written 2025-12-13
Tată,
există un anonim.
Un admirator secret.
Mă gelozește de tot ce respir:
de oameni, de vise,
probabil și de umbra mea.
Spune că e iubire.
Poate.
Dar eu nu vreau gelozie.
Eu vreau liniște.
Și, sincer,
în loc de scene și suspiciuni,
aș prefera o ciocolată.
Dragostea nu se strigă,
nu se controlează,
nu se urmărește.
Dragostea se arată simplu:
fără frică,
fără presiune,
cu respect.
Eu cresc, tată.
Și învăț să fac diferența
dintre „mă vrea”
și „mă respectă”.
Așa că dacă e să fie ceva,
să fie clar,
calm
și cu o ciocolată bună la final.